news

Viktor Devečka, od sna k realite – ako vznikol FOREST SKIS

By on August 10, 2014
praha_17

Viktor Devečka, pre mnohých z vás veľká neznáma. Spoločne s bratom Jakubom sú rodákmi z Liptovského Mikuláša. Ako sám hovorí, “starší brat Jakub ma pravidelným otĺkaním poctivo pripravoval na život. Vďaka starým rodičom sme mali pekné detstvo a vďaka rodičom všetko potrebné pre život, ale zároveň nič, čo si nezaslúžime.”  Zoznámte sa s konštruktérom, vývojárom a zakladateľom značky FOREST SKIS.

Ako si sa dostal k lyžovaniu, čo sú tvoje ďalšie koníčky?

Pri výbere strednej ma z technického smeru na gymnáziu strhla túžba po dievčatách, no následne som to napravil a začal študovať strojárinu v Brne. Pre rodičov bolo vždy prvoradé moje vzdelanie, potom nasledovala práca okolo domu a neskôr penziónu. Ak boli tieto veci na poriadku, tak sme sa mohli venovať športovým aktivitám. Našťastie sa to dalo stihnúť . Prešiel som si celkom širokou paletou športov od fotbalu, bedmintonu, plávania, skateboardu až po lyžovanie. 12 rokov som sa venoval taekwondu, ktoré mi vycibrilo motoriku najmä v nohách. Ich správne ovládanie a výbušnú silu ako aj kondičku. Tieto veci sú veľmi potrebné pre lyžovanie a obzvlášť freeriding.

praha_03

Moja lyžiarska kariéra začala pomerne neskoro, približne vo veku deviatich rokov. Hneď od začiatku nás s bratom lákalo o niečo agresívnejšie lyžovanie a boli tam pokusy o jazdu vo voľnom teréne. Až neskôr sa nám do rúk dostal prvý freeski film Ski Movie III – The Front Line. Vtedy to v nás niečo zlomilo a po vzoroch ako Shane McConkey, Seth Morrison alebo Hugo Harrison, sme sa začali naplno venovať tejto vášni. Neustále sme chceli vylepšovať svoje vedomosti a lyžiarske schopnosti. To nám však “konzumovalo” nemalé finančné prostriedky a tak sme si urobili inštruktorské kurzy a začali na horách tráviť všetok voľný čas.

Medzi moje intenzívne letné zábavky patrí jednokolka a MUNI tj. Mountaint Unicycling. Je to náročné hlavne na rovnováhu a sústredenie, vyrovnanie chrbtice a posilnenie vnútorného brušného svalstva. V zime na lyžiach to čovek pocíti. Úžasné vyblbnutie na leto.

Prečo si začal s vývojom a výrobou lyží FOREST?

Od mala ma fascinovali veci ako skateboardy, udice a lyže. Všetko sú to produkty, ktoré sú navrhnuté a vyrobené ako jeden funkčný kus. Jednoliaty celok, od ktorého sú očakávané požadované vlastnosti, ktoré sa po jeho vyrobení už nedajú meniť. Krása je práve v tých jednoduchých a komplexných líniách menovaných produktov.

Lyže som si vybral pre ten pocit. Adrenalín, rýchlosť, hory i zimu v spojení s týmto športom som si zamiloval. Začal som študovať mechanické zákonitosti a konštrukčné vlastnosti lyží, závislé predovšetkým na ich tvare. Jedným z kľúčových bodov bola aj “devastácia” 3 párov lyží, kedy mi pár vydržal vždy asi mesiac. Lyža je teleso s jedinečnými fyzikálnymi vlastnosťami, ktoré vytvárate a navrhujete za určitým cieľom, s očakávaním vytvoriť niečo jedinečné čo tu ešte nebolo. Nie je to ako bicykel alebo auto, na ktorom si vymeníte sedačky, vidlicu, podvozok, kolesá a máte na výber z veľkého množstva verzií jedného modelu.

praha_06

Lyža je vec, ktorú navrhujete a vyrábate s vedomím, že ten konkrétny kus alebo model už nebude možné zmeniť. Nechcete vyrábať odpad, nepodarky z úcty k prírode a k obmedzeným zdrojom. Preto musíte predpokladať, počítať, nastavovať a myslieť na všetky možné situácie dopredu. Vytvoráte jedinečné dielo, ktoré začnete následne testovať a overovať svoje poznatky a predpoklady v praxi. Na ich základe sa môžete posunúť ďalej, no predchádzajúca lyža je stále jedinečná a zaujímavá. Lyža je vec, ktorá musí pod vami žiť. Musí vás v každom momente tešiť a musíte cítiť ako pod vami pracuje. Všetky predpoklady a skúsenosti som začal postupne pretavovať do výpočtovej a grafickej reality počas vysokoškolského štúdia na strojarine VUT Brno. Brat študuje kompozitné materiály tj. uhlíkové vlákna (carbon), sklenené vlákna, kevlarové vlákna v Mníchove na jednej z najlepších technických škôl sveta – TUM. Má za sebou projekty od výroby carbónových sedadiel až po návrh a výrobu carbónovej karosérie pre študentskú formulu. Keď som ho konečne zlomil a presvedčil o tom, že moje návrhy majú zmysel a význam, začal spolu so mnou pracovať na vysokovýkonnej konštrukcii, ktorá by bola jedinečná svojimi vlastnosťami. Skúmame, testujeme a používame rôzne typy materiálov v nami navrhnutej konštrukcii. Rôzne drevá, vlákna a lepidlá, na dosiahnutie čo najlepších výsledkov.

praha_02

Kde vznikajú “špecializované kusovky FOREST”?

Pracoval som na mnohých brigádach a odkladal čo najviac peňazí. Chcel som ich vraziť do niečoho väčšieho a zmysluplného. Keďže som si musel aj na svoje prvé freeridové lyže zarobiť sám, makal ako som vedel. Pre mňa odsobne bolo vždy úspechom ak sa mi nepodarilo lyže zlikvidovať alebo ak som nepodarky úspešne reklamoval. Popri tom všetkom postupoval už vyššie spomínaný vývoj vlastnej lyže. Rodičia považovali viac menej moju záľubu za blud, takže som musel hľadať výrobné možnosti mimo domova. Po vytvorení prvých prototypov v lokálnej dielni sme museli hľadať nové možnosti výroby. Do tohto projektu sme vložili veľa práce a úsilia. S Jakubom a Broňou sme sa rozhodli, že zaberieme a budeme pokračovať v našom snažení na profesionálnej úrovni. Po hľadaní a rozhodovaní sa sme našli partnera vo firme LTB-snowboards s vyše 25-ročnými skúsenostiami s vývojom a výrobou snowboardov a lyží, ktorá bola ochotná zrealizovať naše náročné a komplikované výrobné postupy. Náš vývoj sa tým pádom mohol rozbehnúť naplno v rámci našich možností a zdrojov, ale so zárukami vysokej kvality materiálov, precíznej práce a profesionálnej komunikácie. Je to to najdôležitejšie pre vytvorenie kvalitného produktu.

praha_15

Kde si čerpal inšpiráciu?

Je ťažké povedať, kde som hľadal inšpiráciu. Hlavný dôraz je kladený na kvalitu a jej kontrolu. Na náš, ale aj svetový trh sa dostávajú nekvalitné produkty. V súčasnosti sa všetko stalo konzumným materiálom so zárukou 2 roky, po tejto dobe sa materiál jednoducho opotrebuje a zničí. Preto sme sa rozhodli dávať na náš produkt predĺženú záruku na 3 roky, veríme svojej práci i vybraným materiálom.

Mojou najväčšou inšpiráciou bolo vytvoriť niečo, čo ešte na trhu nebolo. Keďže som sám premeral a jazdil veľa lyží, skúmal ich do najväčších podrobností, ktoré ma zaujali a ktoré sa mi vyslovene nepáčili, snažil sa v nich hľadať logické súvislosti. Ďalej som sa zameriaval na správnu techniku jazdy častým trénovaním a sledovaním najlepších jazdcov, či už naživo alebo vo videách. Veľa som sa naučil napríklad od Mariana Ligdu (kripelfreeridera na sitski), pretože tam je krásne vidieť správanie jednej preťažovanej lyže, dajú sa nájsť a určiť slabé miesta. Všímal som si čo jazdci od lyže očakávajú, čo by nemala respektíve mala lyža pod nimi robiť. Všetky tieto poznatky a skúsenosti som zúročil v konštrukcii a tvare lyže. Jazdiť by mala čo najprirodzenejšie a čo najviac podporiť jazdca v jazde, no zároveň nekopírovala nič doteraz vyrobené. Jednoducho tvoríme originál a inovujeme priamo v praxi.

praha_09

Drevený topsheet nie je novinkou. Používajú ho luxusné garážové značky. Po správnej úprave je to jeden z najodolnejších povrchov. Vďaka mojej priateľke Broni, ktorá je jedna z popredných designérov na Slovensku, začali naše lyže dostávať jedinečný design. Aj ten sa stále vyvíja a pretvára pre dokonalé vizuálne dielo. Čo sa týka písma v spolupráci s letteristom Ondrejom Jóbom, dostávajú lyže identické črty, dravosť a eleganciu.

Aké ciele má značka FOREST SKIS?

Našim cieľom je vývoj a samotná výroba výkonných spoľahlivých lyží vysokej kvality. Dať ľuďom možnosť vybrať sa na túru aj do najextrémnejších podmienok s vedomím, že sa môžu plne spoľahnúť na svoje lyže. Ďalším cieľom je vzdelávať ľudí, aby sa zdokonaľovali v jazdení, no zároveň rozumeli horám ako živlu, ktorý neradno podceňovať. Hory je potrebné užívať pre oddych či zábavu, no je dôležité ich chrániť. Chceme aby sa ľudia začali dostávať cez športy bližšie k prírode, vážili si ju a uvedomovali jej potrebu a hodnotu v našich životoch. Aby sa nehnali len za čo najlepším športovým výkonom a zabudli na podstatu života v horách.

V zime plánujeme organizovať testovacie akcie aby mal každý možnosť vyskúšať a zapožičať si lyže FOREST SKIS. Sme otvorení spolupráci s každým, kto príde s rozumnými nápadmi.

praha_18

Kde nájdem info o cene a objednávaní lyží FOREST SKIS?

Všetky informácie o lyžiach nájdete na našej stránke www.forestskis.com.

V súčasnosti je možnosť objednania lyží na našej stránke http://forestskis.com/order/Prvá uzávierka predobjednávok je do 7.9.2014. Kedže ide o zákazkovú výrobu lyží a lyže sa tým pádom vyrábajú až po objednaní, objednávka po tomto dátume sa pre čas potrebný na ich výrobu posúva najmenej o 1 mesiac. Na lyže objednané po uzatvorení predobjednávok nie je možné uplatňovať zľavy. viktor(@)forestskis.com

praha_07

Photo: Broňa

Text: Marian Ligda a Viktor Devečka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*