news

reFRESH jam 2015 – report

By on October 10, 2015
12039082_1172686649413561_8071067679360802383_o

Čo očakávaš keď sa vyberieš na mestskú jibovačku? Ako rider hlavne kvalitný set up, dobrý sneh, pohodových organizátorov a pri troche šťastia aj dáku tú odmenu. Ako návštevník poriadnu show, dobrú hudbu a prima atmosféru.

Toto všetko, či ešte viac splňovala jesenná akcia pre freeskierov aj snowboardistov reFRESH jam vo Veselí nad Moravou. O čo presne šlo?

Tretí ročník akcie sa udial na tom istom námestíčku ako predchádzajúce roky. Tentokrát bol ale set up otočený chrbtom k zapadajúcemu slnku, takže sneh z neďalekého štadióna mal v teplom jesennom počasí o niečo dlhšiu životnosť.

Dve prekážky, 7 m dlhý rail a lomená bedňa, boli postavené na širokej konštrukcii z lešenia. Okrem tohoto ,monštra’ mali svoju malú rampu postavenú aj deti, kde sa stáli fronty na bobovanie a šmýkanie sa. Decká jej nedali vydýchnuť celý deň!

Po nahodení snehu na rampu, kde chalanom napomáhal aj bager, pozvoľna začal tréning.

Prvé triky, pády, zvykanie si na prekážky … až tréning plynulo prešiel do hodinového jamu, kde 33 riders bojovalo o 10 miesteniek do finále. To však platilo len pre snowboardistov, pretože freeskieri, v plnom počte traja, postupovali akosi automaticky. Aj 2 baby snowboardistky postupovali bez zaváhania.

Komu sa málili atrakcie so snehom, mohol počas dňa vyskúšať mini sk8 u-rampu, natiahnuté dva skackliny, longboardy či si zmerať sily so Zabil.cz crew na

kovovej konštrukcii. Posilovalo sa o dušu, a jeden mladý chalanisko to ukázal bez debaty šetkým!

This is kurva Zabil.cz workout life! :) Nečum a táhni makat nebo jdi rovnou na záchod kakat! ;-)

Posted by Zabil.cz/sk on 2. október 2015

Mexická vlna prizerajúceho sa davu nemohla chýbať. Speaker Jirka to dokonca vyhecoval niekoľko krát! Ľudia sa bavili a neváhali povzbudzovať svojich favoritov. Atmosféra bola skrátka výborná.  Pred finále nechýbal ani závod cash for tricks, kde sa riderom rozdalo 3000 Czk.  Po nevinnej poznámke speakera, že komu sa trik páčil, môže podporiť daného ridera aj peniažkami z vlastného vrecka, sa pár ľudí z publika skutočne zapojilo. Díky! :)

Po parkour show od chalanov zo Zabil.cz nasledovalo veľké snowboard & freeski  finále. Snowboardistov bolo nakoniec deväť, jeden finalista si totižto nešťastne zlomil dosku a traja freeskieri. Bolo sa na čo pozerať, level bol každopádne vysoko. Nebola núdza o transfery, triky na jednu či druhú stranu a zo strany freeskierov aj switchupy či dokonca frontflip!

 12017513_1172690866079806_6299765612084427394_o

Výsledky dopadli nasledovne:

1. miesto freeski – Richie Jurečka

1. miesto snowboard – Jakub Šimůnek

1. miesto snowboard baby – Jenny Králiková

Krátke interview s hlavným organizátorom Adamom Prochádzkom vám priblíži samotný event ešte aj z druhej stránky:

Ahoj Adam, čo bolo hlavným podnetom pre zorganizovanie tretieho ročníka reFRESH jamu?

Chýbajúci minulý ročník :) .  Minulý rok sme organizovali ešte jednu akciu a na reFRESH jam nám to už nevydalo. Ale vynahradili sme si to týmto rokom!

Hlavne snowboarding ako taký je srdcová aktivita miestnych riderov a tiež sme chceli trošku oživiť mesto.

Ako sa vlastne k tejto akcii stavia vaše mesto?

Viac menej je to o tom, že finančne to ostáva na mne, mesto nás však podporuje a vychádza nám v ústrety. Spolupráca je rozdelená na prácu s Kulturním centrom a mestom samostatne. Mesto nám prispieva určitou finančnou čiastkou a rovnako tak Kultúrne cetrum, ktoré navyše prikladá aj ruku k dielu. Díky mladej krvi vo vedení Kultúrneho centra je spolupráca výborná, za čo im veľmi ďakujeme.

Koľko ľudí sa na organizácii podielalo, ako ste boli rozdelení?

To je trošku taký punk :) .  Všetko to ide tak nejak cezomňa a potom sa to rozdeľuje. Za organizáciu je nás 5 a potom samozrejme ďalší ľudia, vďaka  ktorým sa akcia môže uskutočniť a ktorí pomáhali napríklad pri samotnej stavbe rampy alebo ďalších atrakcií.

Určite máš vytipovaný najzaujímavejší moment celej akcie. Ktorý to bol?

Asi tá detská radosť na boboch. To bolo skvelé!

Tie decká boli bombové :) . A čo bol, naopak, najhorší moment?

Najhorší bol časový posun akcie. V čase, keď sme chceli začínať, sme stále mali málo riderov. Bol by som strašne nerád, keby sa celý reFRESH jam odjazdil v 6 rideroch a týždenné stavanie v háji… Našťastie sa to potom rozbehlo.

Ale veľký otáznik bolo aj počasie, tento rok nás to skvelo podržalo.

Takže si s akciou spokojný?

Úplne maximálne. Asi to nemoholo to výsť lepšie, ale určite máme čo zlepšovať. Tešte sa na budúci ročník! :)

 Text a foto: Petra Jurečková

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*