news

Prečo som sa rozhodol pre Foresty

By on July 24, 2014
photo_by_jana_kusa_forest_skis_sunrise_titulka

Slovenská značka Forest Skis uviedla v sezóne 2013/2014 na trh jedny zo svojich prvých verzií backcountry/freeride lyží vyrobených na zákazku, ktoré sa dajú objednať a kúpiť. Forest skis narúša rovnováhu produktovej škály komerčne dostupných modelov od rôznych výrobcov. Poďme sa na ne pozrieť cez osobnú skúsenosť v lokálnych podmienkach.

Prečo som sa rozhodol pre Foresty?

Prvá stránka je mentálna, teda absolútna psychická a fyzická závislosť na backcountry jazdení. Spájanie športového ducha, rešpektu a poznávania sú nekonečný proces a myslím, že bratia Devečkovci, ktorí za forest skis stoja, svoje dielo smerujú v tomto duchu. Preto povedať, že ide len o holý produkt nieje na mieste.  Ide o skúsenosť od prvej konzultácie až po dodávku a zázkanícku starostlivosť. Vzťah dodávateľa a klienta mi skôr príde ako výroba hudobného nástroja, kde sa od daného majstra môžete veľa dozvedieť a hlavne tomu, čo a ako bude vyrobené môžete dôverovať.

Druhá stránka je technická. Moje požiadavky vychádzali z preferencí jazdenia v slovenských horách a príležitostných alpských výjazdov. Samozrejme na prvom mieste je, aby lyže v hlbokom prachu plávali a na tvrdšom teréne držali stopu. Z dizajnových požiadaviek na tieto účely patrí predovšetkým tvar, pružnosť, použitý materiál, nízka hmotnosť finálnej lyže a vysoká úroveň kvality.

Nepatrím medzí tých čo o výstroji príliš teoretizujú bez reálnej skúsenosti. Požiadavky na lyžu sú individálne. Preto je mimoriadne sympatické, že chlapci zvolili diametrálne odlišný model kontaktu so zákazníkom a to konzultácie a testovacie jazdy priamo v našich horách.

Ako sa na nich jazdilo?

Powder - žiaľ, vlastníkom lyží som takmer od jari a prírodné podmienky neumožnili powder vyskúšať… Čisto prašanová recenzia bude odpublikovaná neskôr.

Voľný terén - (offpiste)- lyža chce byť stále pod kontrolou, ide presne tam kde je nasmerovaná. V mäkkšom teréne cítiť príjemne vyladený camber a rocker. Lyža Vám nič nedaruje, odhaluje kondičné slabiny,  jazda si vyžaduje silné nohy.

 Zjazdovka - na zjazdovke je lyža extrémne rýchla a stabilná. Mega dobrodružstvo začína pri veľkých rýchlostiach, pretože vibrácie úspešne vracia do terénu – jazdec nemá pocit, že ho rýchlosť rozhádže. Vyžaduje si presnú techniku a neodpúšťa chyby. Ťažšie sa shreduje čo sa dá riešiť miernym stupením hrán.

Šlapanie - lyža je ľahká a pevná, opäť je na mieste pochváliť vyladený camber. Požívam techové viazanie Diamir Vipec a v tejto kombinácií takmer na nohách necítite žiadnu ťarchu. Gramáž je zbytočné uvádzať, je nepochopoteľné držať v ruke 192 cm drevený set a mať pocit, že držíte v 176-tky all-terrian o centimer a pol užšie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*