news

Krom Wars 2015 – report

By on September 6, 2015
Krom Wars

Očakávaný freeski event Krom Wars ukončil toto horúce leto vo veľkom štýle. Po ročnej pauze sa akcia vrátila opäť na kúpalisko do Hulína (CZ).

Azúrovo modrá obloha a medzinárodná účasť jazdcov sľubovali veľkú show. Kúpalisko sa začalo plniť okolo obeda a program odštartoval po 12-tej doprovodnými akciami ako skákanie z veže, možnosťou vyskúšať si slack-line, exhibíciou na trampolíne či jazdením na wakeboarde od chalanov zo Zabil.cz.

Na to sa začala kvalifikácia, kde celkovo 23 jazdcov z 9 európskych krajích (CZE, SVK, SUI, AUT, SLO, GER, SWE, FRA a POL) bolo rozdelených do dvoch jednohodinových heatov. Z každej skupiny postupovalo šesť najlepších riderov do finále. V porotcovských kreslách tentoraz zasadli Pepé Kalenský, Richard Skála a Bartek Sibiga (PL).

Hneď prvý heat ponúkol zaujímavý mix riderov ale aj trikov. Otvoril ho Šimba s cork 5, za ním vyslal double cork 12 Dan Hanka, Honza Ferbr z českej juniorskej repre pokračoval s double 10. Nasledovali Migi Reibenschuh (SUI) a Max Meunier (FRA). Radek Palkoska, tak isto člen českej juniorskej repre, sa nedal zahanbiť so 7 truck driver, Ondra Beneš zvolil za prvý skok flat 5 a Nemec Thomas Trifonitchev cork 9 tail. V prvom heate sa predstavili aj Dennis Ranalter (AT), Szczepan Karpiel (PL) a Ben Winkler (AT).   Krása striedala nádheru alebo doubly striedali rotácie všetkého druhu o graboch ani nehovoriac.

Po prvej hodine a 5 minútovej pauze, počas ktorej si všetci skočili do bazéna, bol na rade heat no. 2.

Krom Wars

Ten otvoril Rakúšan Sam Baumgartner nasledovaný Richiem Jurečkom s cork 5 screaming seaman. Svoje predviedli aj tréner českého junior teamu Michal Peč a Vojta Břeský. Matic Lovko (SLO)  si užil netradičný frontflip tail. Nasledoval Dan Koudelka, Roman Daly Dalecký a ďalšia nádej českého freeskiingu, Tomáš Peč. Predstavili sa aj víťaz Krom Wars 2013 Martin Horác Horák, Švéd Jens Nystrom a Rakúšan Christian Jenny. Videli sme aj jazdy na switch v podaní sw double od Sama Baumgartnera (AT), sw cork 5 od Martina Lovka či zopár Kangaroo flipov. Vo vode bola pár krát aj porota, pretože nielen úroveň jazdenia ale aj teploty sa šplhali celkom vysoko, z čoho sa im poriadne zavarovala hlava.

Dvojice do finále boli rozdelené spôsobom, že jednotliví finalisti si ťahali čísla podľa ktorých boli umiestnený do tabulky. A tak vzniklo nasledovných šesť dvojíc: Rakúšáci Dennis Ranalter (víťaz kvalifikácie) a Christian Jenny, Sam Baugantner a Szczepan Karpiel, Tomáš Peč a Thomas Trichonitchev, Migi Reibenschuf (SUI) a Dan Hanka, Vojta Břeský a Ondra Beneš, Matic Lovko a Martin Horák. Jediný Slovák Richie aj keď v silnej konkurencii nepostúpil do finále, sa svojimi trikmi určite nedal zahanbiť.

Krom Wars

Vyrovnané súboje to rozhodcom vôbec neuľahčovali. Z prvých dvanástich finalistov, mnohých kengúr a double corkov postupovali rideri do ďalších troch dvojíc. Atmosféra gradovala, chalani sa hecovali a do finálnej trojice sa nakoniec dostal Dennis Ranalter s rodeo 5 shifty a kengurou nad Samom Baumbartnerom, Tomáš Peč s cork 5 truck driver a kengurou japan pred Danom Hankom a Horác s 9 blunt a double corkom 12 pred Ondrou Benešom.

V superfinále sa to hemžilo hlavne doublami. V prvej zo štyroch jázd všetci chalani predviedli cangaroo flip, nasledovali double corky a double backo od Dennisa Ranaltera. Medzitým sme mohli vidieť aj otca celej akcie Jirku Voláka, ktorý si exhibične skočil nádnerný rightside cangaroo flip bow and arrow.
V poslednej jazde Horác doslova zabil neskutočný double underflip 9 double tail a asi skutočný šok bol mlaďas Tomáš Peč, ktorý po tom ako tzv. stompol rightside double cork 12, úplne luxusne odišiel triple back flip a myslím, že vôbec prvý triple v ČR. WOW!! To, čo sa potom dialo sa slovami ťažko opisuje. Mladý Pečák ani nevyliezol z bazéna, niekoľkí ľudia okamžite skočili do vody za ním aby mu dali hi5… Nadšenie neskutočné.

Nasledoval rýchly presun k stupienku víťazov, kde pri romantickom západe slnka Jirka Volák vyslovil všetkým svoje veľké ,,Děkuju’’. A čakalo sa na výsledky.

Krom Wars

Porota rozhodla a konečné výsledky sú nasledovné:

1. Martin Horác Horák (CZ)

2. Dennis Ranalter (AT)

3. Tomáš Peč (CZ)

Afterparty v neďalekom Kroměříži priniesla nielen koncert Vladimíra 518 a Mika Trafika, ale tiež prvú premiéru traileru k na jeseň pripravovanému freeski filmu eXcelent Separation z dielne Separation Films. Premiéry odznejú v Čechách aj na Slovensku a popravde sa zdá, že aj tu sa máme na čo tešiť!

Na záver skladám poklonu Jirkovi za výbornú a pestrú akciu na vysokej úrovni. Ostáva dúfať, že takto o rok opäť v Hulíne!

report: Petra Jurečková

fotky: Lukyn Wagneter

LW_150829_Krom_Wars_Hulin_CZ_LQ_0047

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*