- reFRESH jam 2015 – reportPosted 2914 days ago
- Harakiri Trip 2015Posted 2925 days ago
- EASTSIDE CONNECTIONS 2Posted 2933 days ago
- CRUISE CONTROL trailerPosted 2944 days ago
- Here & There trailer 2015 – trailer od slovenskych freeskierovPosted 2948 days ago
Ako si vybrať lyže, aký majú tvar a kde sa používajú?

Tvar a rozmery lyže
Pri výbere správnej lyže dbajte na jej použiteľnosť v teréne. Vyberajte si lyžu, ktorú využijete v daných podmienkach najčastejšie navštevovaného regiónu. Nezabúdajte tiež na svoje lyžiarske zdatnosti. Pre freestyle si vyberajte lyže do šírky 100mm, pre Backcountry medzi 105-115mm a na skutočný Big Mountain freeride od 115mm vyššie. Nebojte sa jazdiť na lyžiach dlhších aj 15cm ako sami meriate, pri Rocker tvaroch sa skracuje efektívna hrana, lyže sa ľahko ovládajú na všetkých terénoch a ich dĺžku si užijete najmä v hlbokom snehu pri rýchlej jazde.
Camber
Základný tvar lyže používaný dlhé desaťročia. Je to konvexné zakryvenie lyže, ktoré prenáša sily do špičky a päty lyže. Zabezpečuje väčšiu priľnavosť lyže na snehu, taktiež znižuje vybrácie pri samotnej jazde. Je vhodný pre dvrdé a upravené povrchy, kde drží ľahšie požadovaný smer.
Rocker
Opak zakryvenia typu Camber. Moderný tvar vyvinutý pre jazdu vo voľnom teréne a hlbokom snehu. Špička a päta lyže sú zakryvené na dlhšom úseku od samotného stredu smerom nahor. V mäkkom alebo prašanovom snehu sú veľmi hravé, snažia sa plávať na povrchu, čím sú pre lyžiara ľahšie ovládateľné. Na tvrdom povrchu strácajú svoju hravosť, no vďaka krátkej efektívnej hrane (lyža sa na tvrdom povrchu skráti o desiatky cm) sú ľahko ovládateľné. Existuje množstvo variácií Rockeru od čistého Reverse Camberu (vyzerá ako pretlačená lyža, opak Camberu) až po viacnásobné Rocker zahnutie v kombinácií s Camberom. Taktiež sú v posledných rokoch veľmi obľúbené Rocker lyže s variabilnou bočnou hranou lyže a s viacnásobným Multi Radiusom (stred lyže je vykrojený štandardne do smeru jazdy, špička a päta sú vykrojené smerom dovnútra lyže).
Rocker vám dáva v teréne obrovskú kontrolu nad lyžou, pomáha pri jazde na switch, lepšie absorbuje dopady pri skokoch či napomáha pri odrazoch na trick. Pozor, niektoré značky lyží vyrábajú aj špeciálny parkový Rocker, ktorý je samozrejme v strede lyže užší ako Rocker do prašanu.
Side Cut – bočná hrana lyže
Smeruje od špičky až po pätu lyže na celej dĺžke a pomáha pri udržaní správneho smeru v oblúku. Bez Sid Cutu by sa lyža postupne rozpadala a nedržala požadovaný smer jazdy.
Radius
Imaginárny kruh, ktorý opisuje lyža pri postavení na hranu. Keď sa do lyže opriete cez šičku a postavíte ju na hranu, začne opisovať kružnicu. Je množstvo rádiusov od štandarných až po Multi Radius alebo Dual Radius, kde je lyža vykrojená rôznymi smermi podľa typu použitia (najmä pre Backcountry a Big Mountain lyže).
Torsion rigidity – Torzná tuhosť
Je vlastnosť lyže odolávať krúteniu lyže po jej šírke. Potrebná tuhosť materiálu sa dosahuje pomocou sklenených vlákien v jadre lyže, taktiež použitého dreveného materiálu, ktorý je špeciálne narezávaný a lisovaný do požadovaného tvaru. Torzná tuhosť je jedna z najdôležitejších elementov pri výrobe lyže.
Ski flex – tuhosť lyže
Dosahuje sa použitým materiálom v lyži a rôznymi hrúbkami v strede a na koncoch lyže.
1. mäkká lyža sa ľahko ovláda a využíva s anajmä pre mäkký sneh
2. pritvrdená päta lyže, ľahká ovládateľnosť avšak pri výjazde z oblúku a tlaku na pätu lyže sa energia kumuluje a lyže sa stávajú agresívnejšie. Využíva sa pre pretekové lyžovanie
3. pritvrdená špička aj päta lyže, vynikajúce pre veľké oblúky v rýchlosti, kedy je udržuje smer a stabilitu
4. ľahký lyžiar by mal vyberať lyžu aj podľa jej tvrdosti, záleží tiež od skúseností lyžiara, ak je profesionál, vyberá si lyžu tvrdšiu pre jej vlastnosti vo veľkých oblúkoch a rýchlosti
Mold
Kovová doska vyfrézovaná do tvaru lyže. Spoločne s ďalšími drevenými a laminátovými komponentmi spojenými epoxidovými lepidlami je vystavená vysokému tlaku. Prebytočné lepidlo je vytlačené a jednotlivé komponenty sa zlepia do požadovaného tvaru.
Pre-preg
Typ laminátu používaný na posilnenie jadra. Listy sklenenej tkaniny sa naimpregnujú epoxidovým lepidlom, zalisujú a prebytočné vlákno sa oreže.
Titanal
Obchodný názov pre zliatiny hliníka bežne používaných v laminátoch.
Boot centre – stred lyžiarky
Každý výrobca udáva na vnútornej strane lyžiarky šípočkou stredový bod. Tento bod je potrebné priložiť k montážnemu bodu na lyži a namontovať viazanie.
Classic Mount – tradičný montážny bod na lyži
Každý výrobca udáva montážny bod podľa typu lyže. Ak ste s ním stotožnený, namontujete viazanie podľa tohto bodu.
Progressive Mount – progresívny montážny bod ny lyži
Výrobca udáva montážny bod podľa použitia lyže, ak však nieste s týmto bodom stotožnený máte možnosť posunúť montážny bod dopredu alebo dozadu. Buďte pri výbere opatrní, niektoré montážne body sú už prednastavené na požadovaný terén a typ jazdenia. Odporúčame preto lyžu pred montážou premerať, aby ste zistili kde sa montážny stred nachádza a o koľko je posunutý už výrobcom.
V našich podmienkach sa od výrobcom udávaného montážneho bodu posúvame 0-4cm dopredu pre freestyle a 0-4cm dozadu pre freeride.
Veronika Boboková
February 12, 2017 at 1:52 pm
Zdravím, slovo vibrácie nie je vybrané slovo a tým pádom sa nepíše s ypsilonom, máte v článku chybu. S pozdravom Boboková