news

VIDEO obrovská lavína zasypala 5 lyžiarov, Sainte Foy en Tarentaise

By on January 12, 2015
191930

O tom, že riziko pádu lavín v Alpách je v tomto roku extrémne vysoké dokumentuje nasledujúci príklad.

Sainte Foy en Tarentaise 5.1.2015 - Skupina piatich lyžiarov nastupovala do voľného terénnu jeden po druhom z bezpečnými odstupmi. 3tyria lyžiari bezproblémovov zlyžovali do relatívne bezpečnej zóny a čakali na zjazd piateho v poradí. Ten však pri traverzovaní zaťažil svah na “správnom mieste” a dal do pochodu obrovskú lavínu. Masa snehu v okamžiku pochovalaa celú skupinu. Našťastie nik v lavíne nezahynul, no niektorí utŕžili početné zranenia vo forme zlomenín a potrhaných kolenných väzov. 2 lyžiari boli zasypaní v hĺbke 30 cm, jeden bol lavínou nesený až 1 km.

Čo z tohto incidentu vyplýva? Ani svah, ktorý je jazdený pred vami nie je bezpečný. Určite sa snažte lyžovať čo najnižšie a hľadať miesto, kde čakáte parťáka čo najviac na strane alebo dokonca na protiľahlom svahu. Stali sa už aj prípady, kedy ani maximálne bezpečné miesta neboli mimo dosahu lavíny. Je to voľný terén, čítajte ho a buďte v strehu.

191930

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*