news

Tatry v objatí ľadovcov – Last Glacial Maximum

By on May 18, 2014
Last Glacial Maximum

V poslednej fáze doby ľadovej, pred viac ako 20-tisíc rokmi dosiahla klíma na Zemi svoje posledné glaciálne maximum. Obrovské ľadovce sa zo severnej pologule rozšírili v maximálnej možnej miere a v globále poklesla hladina oceánov oproti dnešnej úrovni o 120 m.

Škandinávsky ľadovec tak obsadil váčšiu časť európskej nížiny. V mnohých európskych horách vrátane Karpát, dosiahli ľadovce svoje maximum. Počas tejto doby existovalo v Tatrách viac ako 50 ľadovcov na celkovej rozlohe 280 km² s objemom ľadu 23 km³. Najväčší ľadovec sa nachádzal na severných svahoch Vysokých Tatier v doline Białka (PL). Jeho dĺžka bola 13 km a hrúbka ľadu až 400 m. Tento film predstavuje rekonštrukciu Tatier v čase, keď bola značná časť pohoria pokrytá ťadovcami. V súčasnej dobe neexistuje v Tatrách žiadny ľadovec, známky pôsobenia ľadovcov sú však viditeľné v celom reliéfe masívu.

Animácia je založená na model publikovaného ako maps v mierke 1:50000.  Zasadni J., Kłapyta P., 2014. Tatry v období  Last Glacial Maximum.

Journal of Maps, 10, 440-456. The map in pdf file and other data as glaciers in kmz file to display in Google Earth available in journal website as supplemental data, 21 Mb. http://www.tandfonline.com/doi/suppl/…

Autori: Jerzy Zasadni & Andrzej Świąder, AGH University of Science and Technology, Krakow, Poland

horsky klub

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*