news

Recenzia – Viazanie Diamir Vipec 12

By on October 24, 2014
titu_vipec

Diamir Fritchi sa taktiež rozhodlo vstúpiť na trh Techových viazaní a prišli v sezóne 2013/2014 s novým viazaním Vipec 12. Diamir sa však rozhodol priniesť do týchto viazaní radu patentovaných technológií umožňujúcich spojenie predností ľahkého pinového viazania s ľahším používaním a bezpečnosťou a spoľahlivosťou tradičného zjazdového viazania. Ako jediné pinové viazanie prináša možnosť nastavenia vypínacej sily 5-12 DIN na špici.

Od dovozcu Diamir na Slovensko Itoca Sport sme dostali možnosť toto viazanie dlhodobo testovať. Viazanie bolo namontované na lyžiach Forest 186 cm Swallow tail (rozmery: 143-116-135) a druhé na taktiež na Forestoch Twitip 191cm. Tu sú naše postrehy po sezóne.

Prvé pocity

Vipec 12 pôsobí v porovnaní s Dynafitom  dosť komplikovaným dojmom, pri použivaní sa ale tento dojem rýchlo rozplynie. V porovnaní s konkurentmi ako Dynafit, Plum atď. padne do oka aj množstvo použitých plastov. Spracovanie je ale prvotriedne, tak ako sme od Diamiru zvyknutí. Technika sa dosť líši od štandardných pinových viazaní. Hlavne pätka viazania funguje podstatne odlišne a užívateľsky o radu prístupnejšie.

Špica

spicka Fritschi Diamir Vipec12

Ako prvé zaujme jej masívnosť a široká rozteč dier. Špica je väčšia hlavne kvôli bezpečnostnému systému. Špica sa dá nastaviť do troch zvyčajných módov: StepIn-, Ski- a Walk-mod. V StepIn- móde sú piny roztiahnuté ďaleko od seba. K nastúpeniu je potrebné umiestniť lyžiarku medzi piny a zatlačiť. Ak je lyžiarka v správnej polohe, piny sa zaklapnú a nachádzajú sa automaticky v Ski- móde. Diamir stále svoje viazania zdokonaľuje a vďaka pridaným zarážkam na špičke viazania v tejto sezóne sa stane nastupovanie rovnako ľahké ako pri Dynafite. Niektoré lyžiarky používajú inú normu na šírku pinov na špici čo mení sily vo viazaní. Na Vipec-u sa táto rozteč dá nastaviť jedným staviteľným pinom. Na prednej páke na špici sa nachádza taktiež jazýček, ktorý v Ski- móde pri uvoľnení päty a pretočení lyže špičku otvorí aby vám nedala po nose. Všetci sú zvyknutí lyžovať na pinových viazaniach so zablokovanou špicou na Walk- mód, čím sa stráca akákoľvek bezpečnosť. Vďaka nastaviteľnej vypínacej sile na špičke viazania však toto na Vipecu vôbec nie je potrebné a môžete si ho nastaviť ako klasické viazanie a udrží vás bez problémov.

Pätka

pata Fritschi Diamir Vipec12

Päta viazania je taktiež inovatívna. Prvá výhoda je, že nie je rotačná a drží lyžiarku pevne a spoľahlivo. Ďalšia, že váha lyžiarky nevisí klasicky na dvoch kolíkoch ale pevne sa opiera o brzdu ako pri klasickom viazaní, čo zabezpečuje plný prenos síl na lyžu v oblúku. Tretia výhoda je systém prepínania Ski- a Walk- módu. Jednoduchým prehadzovaním páky na päte viazania posúvate pätu dopredu a dozadu 15mm čo umožňuje kedykoľvek prepnúť mód bez vypnutia špičky, čo oceníte najmä pri dlhých túrach, hrebeňovkách alebo došľapávaní v hlbokom snehu. Pri bezpečnosti za špicou neostáva ani päta lyže. Ako na prvom pinovom viazaní sa na Vipecu nastavuje predpätie ako na klasických pevných viazaniach. Vďaka tomu ostávajú sily pôsobiace z lyžiarky na lyžu konštantné, lyža sa môže ohýbať aj pod viazaním a silové pomery pre bezpečné vypnutie viazania v prípade pádu ostávajú nezmenené. Lyžiarka sa musí posunúť až o 13 mm, aby viazanie vyplo. Toto predchádza náhodným vypnutiam viazania. Aj keď je päta pevná umožňuje vypínaniu lyžiarky do všetkých smerov. Ďalšou zaujímavosťou je možnosť dokúpiť dlhšiu koľajnicu na pätu, ktorá okrem posuvného rozsahu 60mm prináša aj 6 dier cez ktoré je päta uchytená. V kombinácii so širokými dierami na špici máte rovnako solídne uchytené viazanie ako Salomon Guardian.

Lyžovanie a chodenie

spicka šlapanie Fritschi Diamir Vipec12

Keď chcete začať lyžovať, je potrebné zacvaknúť najprv špicu a potom zacvaknúť určitou silou pätku. Ako som už spomínal vyššie nie je potrebné blokovať šičku. Keď pätka poriadne zacvakne, jazda môže začať. Pri jazde sa Vipec správa rovnako spoľahlivo ako klasické zjazdové viazanie a pocit z jazdy je príjemný a stabilný. Pravdaže keďže päta viazania stojí na brzde treba ako vždy skontrolovať či nemáte nalepený sneh na päte a či päta zacvakla správne.

Pre chôdzu je potrebné najprv rukou prepnúť špičku do Walk- módu, čo ju zaistí a taktiež paličkou sklopiť čiernu páčku pätky nadol. Tým sa posunie celá pätka a zároveň zablokuje brzda. A môžeme vyraziť za čerstvým powderom ďaleko od preplnených stredísk. Viazanie ponúka tri úrovne stúpania. Pri základnom stúpaní je lyžiarka naklonená 2°. Druhá úroveň stúpania je 9° a tretia 13°. Najjednoduchší spôsob ako prepínať medzi týmito stupňami je rukoväťou lyžiarskej paličky.
Samozrejme ako každé touringové viazanie aj Vipec má možnosť inštalácie mačiek. Aj tu je urobená jedna novinka a to preklápateľná plastová podložka, ktorá zaručí dostatočné zahryznutie sa do ľadu aj pri stúpaní na vyšších podložkách.

Farebné Klipy

Keď si chcete zladiť svoje viazanie s lyžami alebo oblečením, môžete si prikúpiť farebné klipy na špičku a na pätu viazania. Nie je to nutnosť ale je to príjemné ozvláštnenie alebo spôsob ako rozpoznať svoje lyže.

Naše Pocity

Predpätie viazania sa dá nastaviť medzi 5 až 12 DIN. Osobne som jazdil viazanie nastavené na 11 a ani pri 3-metrových dropoch nevyplo fungovalo bez problémov. Ani pri zaťažovaní viazania v bubnoch skákaní cez závej tam a späť som nepociťoval ani nepozoroval znížený prenos sily alebo že by viazanie neposlúchalo a to mám statočných 95kg. Treba pripomenúť, že lyže, na ktorých bolo viazanie namontované neboli turistické špáratká, ale freeride lyže Forest.

Je potrebné dodať, čo sa týka lyžiarok, že Dynafit v spolupráci so Scarpou vytvárajú normu, ktorá presne stanovuje na lyžiarke šírku špice, rozteč a umiestnenie pinov na špici aj na päte. Pretože niektorí výrobcovia lyžiarok začali používať vlastné umiestnenie, ktoré teda nevyhovuje 100% ani jednému viazaniu. Preto je potrebné si skontrolovať pri kúpe lyžiarok či sú kompatibilné.

Diamir stále napreduje so svojimi produktmi a na viazaní Vipec je vidno pokrok vo vývoji, pretože sa nejedná o viazanie, ktoré čisto kopíruje TLT normu ale snahu priniesť inovácie a bezpečnosť. Vipec je spoľahlivé turistické viazanie, ktoré sa dá bez problémov použiť na bežnú turistiku aj freeride a ďalšie formy extrémneho lyžovania, keď hľadáte ľahké a hlavne bezpečné viazanie.

 

Technické údaje

  • Hmotnosť: 470g/ kus bez bŕzd, 1090g/ pár s brzdami
  • Stupne náklonu: 3: 2°/9°/13°
  • DIN: 5-12
  • Brzdy: 80/90/100/115

Testovací jazdci:

  • Michal Stromko
  • Jakub Devečka
  • Viktor Devečka
  • Braňo Molnár
  • + ďalší na testovačkách Forest Skis

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*