news

POWDER ALERT v Alpách, v starom roku zabíjali lavíny

By on January 3, 2014
image001-770350

Opäť sa blíži víkend a s ním prichádza do hôr sneženie. V najbližších dňoch je hlásený POWDER ALERT najmä pre oblasť južného Francúzsky, stredného Tlianska, Švajčiarska a južného Rakúska.

Po vianočnej nádielke prichádza ďalšia mohutná vlna, ktorá je však sprvádzaná nečakaným oteplením. Snežiť by malo väčšinou od výšky 1800 – 2200 m.n.m., čo znamená najmä pre Slovensko skôr upršaný víkend na horách. Neváhajte preto cestovať za pravým a nefalšovaným prašanom smerom na západ. Určite si užijete veľkú zábavu.

Screen Shot 2014-01-03 at 11.19.59

Buďte však veľmi opatrní, v posledných dňoch starého roka došlo v celých Alpách k niekoľkým úmrtiam v dôsledku lavín. Terén je stále veľmi nestabilný a po teplom začiatku decembra sa vytvorila v 30 cm nad povrchom nestabilná vrstva snehu. Tá sa pod tlakom a niekedy i samovoľne uvoľnuje. Taktiež počas uplynulých snežení a vplyvom vetra vznikli veľké preveje, ktoré sa stali osudným aj fínskemu snowboardistovi v St. Jakob v Rakúsku. Jazdil s partiou priateľov, fotil ich ako jazdia krásne vysneženú stenu tamojšej hory. Spúšťal sa posledný a priatelia zistili až po príchode k lanovke, že im jeden člen chýba. Aj keď bol na povrchu lavíny, tá sa prehnala stromami zarasteným pásmom a snowboardistu po 600m doslova roztrhala. Nejazdite vo voľnom teréne sami, používajte lavínovú výstroj, zistite si aktuálne snehové a poveternostné podmienky. Nepodceňujte terén a nepreceňujte svoje schopnosti! Pozrite si aktuálne lavínové informácie a nešťastia na rakúskej stránke Lawienenwarndienst TIROL.

image004-782801

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*