news

Petra Jurečková na Zimnej Univerziáde v Trente

By on January 8, 2014
13_12-Trentino-screenshot-2

Freeskiing ponúka množstvo možností ako stráviť voľný čas. Niekto miluje jazdenie vo voľnej prírode, iný dáva prednosť snowparkom a poznáme aj bufetové typy. Petra Jurečková zo Závažnej Poruby na Liptove patrí medzi silnú generáciu freeskierov, ktorá dokázala svoj lyžiarsky talent a roky driny z detských čias pretaviť do úspešnej kariéry vo freestyle lyžovaní. Odmenou bola tohtoročná účasť na Zimnej univerziáde v Talianskom Trente, kde reprezentovala Slovensko vo freestyle lyžovaní. O tom ako sa jej darilo a ako vníma šport, ktorí tvorí dôležitú úlohu v jej živote porozprávalal v rozhovore s redaktorom Erikom Zemanom.

1. Ahoj Peťa, nedávno sa konala Zimná Univerziáda, na ktorej si sa zúčastnila aj ty. Môžeš nám popísať  tvoje pôsobenie v súťaži a ako to celé vlastne hodnotíš? Vravela si, že si sa zranila, čo sa stalo?


Ahoj Erik, áno, zúčastnila som sa svetovej Zimnej Univerziády v Trente (Taliansko). Oficiálne to bol 26. ročník, pre mňa, samozrejme, to bola premiéra. Univerziáda sa koná každé dva roky a môžu sa jej zúčastniť len študenti vysokých škôl. Trvala 10 dní, od 11. do 21. decembra 2013 a zišlo sa tu cez 2500 športovcov z 50 krajín vrámci 12 športov. Slovensko reprezentovalo 51 športovcov v 7 športoch. Za freestylové lyžovanie som to bola ja Peťa Jurečková a Igor Janckulík s trénerom Tomášom Murgáčom.

Bol to skvelý zážitok. My (s Igorom a Murgim) sme tam strávili štyri dni, kedy bolo naplánované práve freestylové lyžovanie – príchod, dva dni tréning a pretek. Trať pozostávala z úvodného railu (3 na výber), celkovo 4 skokov (2 v lajne) rôznej veľkosti a railu, poprípade boxu na záver. Všetko bolo krásne shape-nuté akoby podľa pravítka. 
Bohužiaľ, hneď v prvý deň tréningu mi nevyšla rotácia 540° a spadla som na ľadový dopad tak nešťastne, že som si ponaťahovala koleno. Nebola som sama, zranený tam bolo každý deň niekto. Preteku som sa napriek všetkej snahe nemohla zúčastniť a to ma dosť mrzí.
 Chalanov tam bolo okolo 26 a dievčat prišlo sedem. Vyhrala Alexis Kenney z USA.

13_12-Trentino-screenshot-3

2. Ako prebiehalo tvoje leto? Prípravy na súťaž, tvrdé tréningy a jazdenie v zahraničných strediskách alebo skôr chill a party?


Hehe, moje leto prebiehalo hlavne strašne rýchlo. Študujem v Prahe, takže aj leto som strávila viac – menej tu. Popri robote som sa snažila trénovať čo najviac. Suché tréningy, trampolína a skoky do vody tvorili základ mojej prípravy. Party akosi poslednú dobu vynechávam :)

3. Aký je tvoj zatiaľ  najväčší úspech vo freeskiingu? A taktiež odjazdený trik, na ktorý si najviac hrdá?


Teší ma každý výsledok, ktorý sa podarí a každý nový trik, ktorý dokážem. Asi najviac si zatiaľ  cením prvé miesto na Railballe v belgickom meste Antwerpen. A trik? Dobre sa mi skáče 540 guitar grab, ktorý ma zhodou okolností vytrestal v Trentine. Baví ma aj rodejko, či pekná 360.

4. Zimná sezóna na Slovensku začína pomaly, aké máš plány, cesty alebo súťaže, ktoré by si chcela absolvovať?


Teraz je môj prvoradý plán posilniť koleno. Koncom januára by som sa chcela zúčastniť BigAiru v meste Kremnica a ako kouč SatisFaction Ski Campu v Deštném, kam sa moc teším. Táto zima vyzerá byť nabitá mnohými eventmi a kontestmi, rada by som sa pozrela niekam na Chill&Destroy Tour alebo QParks Tour.

13_12-Trentino-screenshot-2

5. Prečo práve freestyle ? Ako dlho lyžuješ a ako si sa k tomuto športu dostala?


Lyžujem od malička, kopec sme mali za domom. Prvý krát som freeski videla na kurze učiteľa lyžovania na Štrbskom plese, keď kolega Riško Kožár skúšal rôzne srandy na zjazdovke :) Odvtedy freeskiingujem, počítam to už na štvrtú sezónu. Je to záľuba, baví ma to, oslobodzuje a fungovať na horách je pre mňa veľká odmena a radosť.

6. Ako vidíš tvoje pokračovanie vo freeskingu?


Dostať sa na ďalšiu Olympiádu a zmeniť svet, hehe :) 
 Páči sa mi jazdiť hlavne pre radosť. Hlavne uvidíme, kam sa budem vedieť posunúť túto sezónu.

7. Ako tráviš svoj voľný čas?


Teraz hlave tou školou. Baví ma učenie, len niekedy by to mohlo ísť ľahšie. Okrem športu a školy strávim dáku chvíľu v robote alebo doma na Slovensku lozením po horách alebo pomáhaním rodičom.

Ďakujeme za interview a prajeme pekné sviatky

Ďakujem aj ja a prajem skvelý nový rok!

Text Erik Zeman 

13_12-Trentino-screenshot-1

INSTAGRAM @petrajur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*