news

O lavínach pod Derešmi

By on April 15, 2012
photo by Michal Stromko

Jedným so spôsobov ako si pootvoriť dvere k lavínovej problematike sú samotné skúsenosti v teréne a sledovanie vývoja počasia. Takmer všetky najpresnejšie zdroje vychádzajú z prostredia profesionálnych záchranárov  a odborníkov.

Okrem pravidelného publikovania monitoringu a testov stability snehovej pokrývky HZS zdarma organizuje každoročne aj lavínový kurz pre verejnosť. Tohtoročný sa uskutočnil v piatok 13. apríla v Derešskom kotly.

V nádhernom aprílovom počasí a interaktívnej atmosfére sa stretlo približne 31 ľudí v dvoch skupinách. V prvej skupinke odovzdával Filip Kyzek skúsenosti o snehu, vrstvách a metódach testu stability. Tiež sme  sa napr. naučili ako čítať zápis z testu snehového profilu, publikovanom v pravidelných intervaloch HZS. Milan Lizuch   druhej skupine podal nespočetné množstvo užitočných informácií o vyhľadávacích prístrojoch a ich použití.

Na záver  bola reč o kamarátskej pomoci a každý si mohol okrem iného vyskúšať aký pocit to je keď pichne sondu cez snehovú pokrývku do kameňa alebo ľudského tela, popr. aké je to byť zabetónovaný v snehu. Prekvapujúce bolo, že výklad bol veľmi príjemný a nadšenie chlapov prevyšovalo metodické formulky.

One Comment

  1. Pingback: Inštruktáž o lavínach pre verejnosť 2014 - freeskier.sk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*