news

Natália Šlepecká, po zranení sa pripravuje na Olympiádu

By on December 18, 2013
Nana_Dillon_Lake-2 male

Začala nám olympijská sezóna a so vstupom freestyle lyžovania na scénu “najväčšieho športového podujatia planéty”, prinášame aj my aktuálne informácie o slovenských freeski reprezentantoch, ktorí majú šancu zúčastniť sa tohto športového sviatku. V posledných mesiacoch sme dávali viac priestoru backcountry a freeride lyžovaniu, na pomoc sme však prizvali nového redaktora pre freestyle sekciu Erika Zemana. Ten by mal spracovávať aktuálne freestyle informácie dostupné z rôznych zdrojov, ale najmä od vás freeskierov. Dnes si pre vás pripravil rozhovor s najúspešnejšou freestyle lyžiarkou a reprezentantkou Slovenska Natáliou Šlepeckou.

Radi by sme vyzvali touto cestou všetkých aktívnych freeskierov, aby nám neváhali zaslať aktuálne informácie (pár slov, foto, video) z výsledkov na pretekoch alebo tripov za novými dobrodružstvami v snowparkoch, backcountry alebo freeride. Určite ich zverejníme, stačí s nami komunikovať cez Facebook profil alebo  info(at)freeskier.sk. Tešíme sa na spoločné zážitky. Poďme už konečne na interview s Nanou.

Ahoj, dozvedeli sme sa nepríjemnú info o tvojom zdravotnom stave. Mohla by si mi presne napísať čo sa ti stalo?

Ahoj, ano poslednu dobu som sa zotavovala z roztrhnutého predného krížneho väzu v pravom kolene. Stalo sa mi to počas Svetového pohára na Novom Zélande, koleno nevydržalo preťaženie pri dopade posledného najväčšieho skoku. Hneď som vedela že je zle, počula som prasknutie a bolesť bola väčšia ako čokoľvek čo som predtým zažila. Trip som musela predčasne ukončiť, odletieť domov a absolvovať 2 operácie. Prvá bola operácia meniskov a čistenie zbytkov z odtrhnutého väzu, po mesiaci rehabilitácie som absolvovala inovatívnu operáciu ACL metódou LARS (syntetický umelý väz). Už 6 týždňov po operácii som bola v plnej záťaži, čo by pri bežnej operácii nahradenia väzu štepom ľudského tkaniva nebolo možné.

Fitko

Akorehabilituješ a ako si na tom aktuálne po zdravotnej stránke? Mala si už podobné zranenie predtým?

Od prvej operácie (tak ako aj pri predchádzajúcich 2 operáciach kolien, ktoré som za posledny rok absolvovala) až doteraz rehabilitujem pod vedením Borisa Žbirku zo Slovak Strength Institute v Bratislave. Vďaka nemu a skvelým doktorom Dr. Jakubcovi a Dr. Vaňovi som bola na snehu už po 7 týždňoch od operácie väzu. Doteraz som zranenie väzu nemala, absolvovala som 3 operácie meniskov. Dúfam však, že som si svoju smolu na zranenia vyčerpala. Bohužiaľ ani jeden z úrazov nebol následkom pádu, ale vinou nešťastne postavených tratí na pretekoch Svetového pohára FIS. Veľa báb malo minulý rok úrazy kolien. Verím, že sa vo FIS-e poučili a trate budú už podliehať istým štandardom.

Ako vyzerá tvoj momentálny harmonogram čo sa týka jazdenia, uzdravovania a tréningov?

Momentálne sa nachádzam  v USA, kde pod dozorom svojho trénera postupne pridávam záťaž na snehu. Beriem však všetko deň po dni, predsa len som len 2 mesiace po vážnej operácii a teším sa z každého malého pokroku. Americké SP neplánujem absolvovať, ešte je priskoro. Navyše je na nich vždy najväčšia konkurencia a ja sa ešte necítim dostatočne fit na pretekanie, predsa len som prvý raz na snehu od leta.

Keystone540safetyP.Vida

Vravela si, že stojíš po dlhej dobe opäť na lyžiach. Aké sú tvoje prvé pocity? Kedy si pred zranením naposledy lyžovala? 

Pocity sú super, som rada že som späť medzi kámošmi na snehu a teším sa z každého dňa kedy môžem lyžovať.

Ako teda vidíš celu vec s Olympiádou momentálne?

Momentálne mám zmrazené body, v rebríčku pre ZOH som aktuálne na 11. priečke. Rozmýšľam vždy nad nadchádzajúcim dňom a prvoradé je pre mňa zdravie.

Ako ďalej vidíš svoju budúcnosť vo freeskingu?

Určite nechcem s týmto športom prestať, moc ma baví a konečne mám zodpovedajúce podmienky na trénovanie. Po ZOH by som rada išla na niektoré preteky v Európe a pozrela sa do zaujímavých stredísk, kde majú dobré snowparky a kde som ešte nebola. Taktiež opäť organizujeme s Freeski Academy v stredisku PARK SNOW Donovaly Freeskiing Rookie Kemp, na ktorý sa moc teším.

Okrem zotavovania, ako tráviš svoj voľný čas?

Voľného času som poslednú dobu moc kvôli zraneniu a práci nemala, ale dúfam že na jar sa budem môcť opäť vrátiť k veciam, ktoré ma bavia, ako je fotografovanie a tiež stráviť čas s rodinou a priateľmi doma v LM.

Ďakujem za interview a prajem skoré uzdravenie

Text Erik Zeman 

Photo Přemysl Vida

Nana_Dillon_Lake-2

INSTAGRAM @nataliaslepecka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*