news

Les Menuires – Face to face!

By on April 7, 2013
les-menuires

S redakciou Freeskier.sk som po roku vycestoval za prašanom naspäť do Savoiskych álp, ktoré hlásili 60 cm nového snehu. Mojim cieľom bolo čo najlepšie spoznať terény lyžiarskeho strediska Les Menuires a Saint Martin Bellevile. Les Menuires je súčasťou obrovského nedokonale prepojeného “kolosu”. Najväčšieho ski rezortu na svete, ktorý sa rozprestiera v jedinej krajine s dĺžkou upravovaných zjazdoviek 660 km, združeného pod názvom Les Trois Vallees.

Stredisko zaberá časť národného parku Vanoise. Aj napriek veľkej koncentrácii turistov som po hrebeňoch stretával stopy zvierat. Les Menuires je jedinečné mestečko s ideálnou východiskovou polohovou k možnostiam jazdenia vo  voľnom teréne.

Neoddeliteľnou súčasťou okolitých hôr sú lokálny jazdci. V čase mojej návštevy prebiehal pretek Freeride World Tour vo Verbier, kde sa stal šampiónom jazdec od Lokálov z Les Menuires Kevin Guri.

Vďaka horskému vodcovi s ESF Nicolasovi som navštívil jeho chatu, kde sme zastihli len jeho otca so strýkom a samozrejme víťaznú trofej z finále FWT 2013 vo Verbier. Nikolas mi predstavil “Face of  Kevin Guri”, pravú časť masívu La Masse-2850. Lac Noir, na ktorú sme sa vyviezli sedačkou.

Dozvedel som sa, že pastieri zo Saint Martin Belleville boli prví, ktorí sa za pomoci drevených dosiek ukotvených lanami spúšťali po zasnežených pláňach. Saint Martin je čarovná dedinka postavená zo skál a dreva so všadeprítomnou vôňou bagetovej nostalgie, horských špecialít plných vyberaných syrov a kvalitného domáceho vína.

6

Masív La Masse je orientovaný na severovýchod. Ak chcete zažiť najlepší sneh, svah nasvietený prvým ranným slnkom a poriadny vietor v ušiach, tak musíte vstať s východom slnka a byť prvý na Gondole smerom na La Masse. Oficiciálne existuje z vrcholu 12 ciest. Našiel som muldy pre začiatočníkov plné snehu, koridory medzi skalami s dlhými výjazdmi až 800 metrov, obrovské snehové vankúše s mäkkučkým odjazdom, reťaze na skalách, stratenú pastiersku dedinu hlboko v horách zapadnutú snehom. A to všetko v jedinom rezorte.

V rodinnej chate Nicolasovych blízkych nás pohostili tradičným Tartiflette-zemiaky, syr, šampióny, slanina a typická smotanová omáčka, pohárom vynikajúcej Génépi z horských bylín.

Počas cesty pozdĺž jazera Anecy som si nevšimol rozkvitnuté kvety, dokonca ani zlatý dážď. Silná zima, plná snehu. Domáci hovoria, že bolo len veľmi málo slnečných dní pohromade počas celej sezóny. Keď som po mojom príchode videl kvantá vozov, ktoré parkovali po celom rezorte, mal som husiu kožu z predstavy čakania v rade na okolité vleky. Nicolas ma ubezpečil, že zápchy na vlekoch nehrozia. Od minulého roka  postavili v Les Menuires tri nové vleky – jednu superrýchlu gondolu a dve sedačky.

V susednom Val Thorens pribudli dva nové funiteli. Preprava ľudí je teda dokonale vyriešená kapacitou vlekov, ktoré dohormady prepravia 25.000 ľudí za hodinu!!!

Aj keď sme prišli tri dni po masívnom snežení a všetko popod vleky bolo rozjazdené, pár minút s lyžami na pleciach, pozapínať vrecká a “striekanica”. Podarilo sa mi zjazdiť tie najkrajšie miesta v mojom živote. Nebál som sa, že ma niekto lakťom alebo lavínou vyženie zo žlabu. Mimochodom, ak nepoznáte Fabiena Maierhofera a Viktora Galuchota, tak si pozrite niektoré z ich šialených videí z produkcie http://www.bonappetitski.com/. Ich domovom sú práve strmé kopce nad Saint Martin a Les Menuires.

Nabudúce nás príde viac!

2 Comments

  1. Marian Ligda

    April 8, 2013 at 3:06 pm

    tato je za modela ;)

  2. therez

    April 8, 2013 at 12:31 pm

    tatinooooooooooooooo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*