news

LES 3 VALLÉES, Ski Circus v zmysloch Jána Bezrouka

By on February 7, 2012
Les Menuires

Ráno 19.1.2012 som sa stretol s Majom Ligdom, ktorý s Kristínkou ležérne usadenou v jeho aute, pobalení do slova a do písmena od hlavy až po päty. Cestovali do Bratislavy odkiaľ nasledujúci deň spoločne vyrazíme za dobrodružstvom do Savoyských Álp. Cestovali ste niekedy 1300 km autobusom 17 hodín? My sme sa na tento experiment cestovnej kancelárie HITKA podujali.

Spolu s Majom Ligdom a s Kristínkou Brašeňovou sme v piatok 20. januára 2012 nastúpili do autobusu smer Bratislava – Les Menuires. Zvyšok účastníkov zájazdu nemal ani potuchy o tom čo to za divoko vypadajúcu trojicu nastúpilo do autobusu a bude sa s nimi viezť do Francúzska na lyžovačku. Po sedemnástich hodinách v maximálnom možnom pohodlí autobusu bolo na tvárach všetkých zúčastnených vidieť úľavu. Cestovný kŕč opadol z našich unavených tiel a nahradil ho pokoj z všadeprítomného čerstvo napadnutého snehu. Podľa predpovede snežilo 29 hodín bez prestávky a my sme mali veľké šťastie,  že mal nad nami náš stvoriteľ patronát a bezpečne sme sa dostali do vytúženého cieľa. Odhadovali sme to na 40 až 60 cm nového snehu vo výške 1900 m.n.m., kde sme boli ubytovaní, v bezbarijérovom apartmáne v novej luxusnej rezidencii Chalet Adonis, s bezbariérovým prístupom v celom komplexe. V lyžiarni sme mali samostatný uzamykateľný priestor pod číslom izby, kde sme mali zloženú celú našu výstroj v absolutnom bezpečí, stráženú kamerami. Krok z lyžiarne, zaznelo „cvak-cvak“ a boli sme na zjazdovke. Dokonalé!

Sneženie ustalo a po vydarenom večernom reštarte sa mi podarilo zaspať. V živote som nerobil doprovod kripelskierovi, nie to ešte vo Francúzsku. Bola to moja premiéra s Majom Ligdom na horách. Po prvom dni sme sa topili v metri a pol prašanu na slnkom zaliatom kopci La Masse vo výške 2950 m.n.m., bolo úplne jasné čo nás čaká.

Niesť zodpovednosť v neprebádanom voľnom teréne za seba, Maja a Kristínku, ktorí v živote nemali možnosť navštíviť tieto hory a navyše Majo, ktorý jazdí na kripellyži s ambíciami profesionálneho lyžiara. To je tvrdý oriešok. Hlavne to vyhrabávanie v prípade zapadnutia do snehovej duny mi ukázalo akú mám chabú kondíciu. Ak chcem s Majom Ligdom jazdiť 6 dní vo voľnom teréne, musím naozaj šetriť sily a nepúšťať sa do krkolomných extrémov.

Prišli sme si zajazdiť a otestovať či je vôbec možné cestovať s Majom na vozíku autobusom 1300 km do Álp na lyžovačku. Áno je, no chce to veľké odhodlanie a pevnú vôľu. Nabudúce určite do Les Menuires pocestujeme autom.

„Majo Ligda je trénovaný športovec a samostatný jedinec, ktorý pozná svoje hranice. Toto bola pre neho úplná neznáma.“

Pri prvom kontakte so slnkom ošľahanými vlekármi v stredisku bolo jasné, že v Les Menuires sme viac ako doma. Privítali nás ako svojich, s pokojným úsmevom na tvári. Prísup na vleky sme mali doslova VIP, nastupovanie a vystupovanie šlo ľahšie ako kedykoľvek predtým. Vďaka Majko! Viackrát sa stalo, že komentovali naše správanie sa na kopci i v teréne iba krútením hlavy a neveriacky sa prizerali ako jazdíme mimo vyznačených tratí vo freeridovom raji. Vždy boli nápomocní, ochotne nás pri nastupovaní a vystupovaní z vlekov usmerňovali, pýtali sa, pomáhali.

Ak ste ešte nikdy neboli v stredisku Les 3 Vallées, v zajatí bezhraničného voľného terénu, kde lanovky a vleky obsluhujú 600km upravovaných tratí, tak sa tam určite vyberte a nechajte sa viesť Majom Ligdom. Je to ten najlepší sprievodca, ktorý Vás naučí jazdiť s pokorou v neznámom stredisku. Získate neuveriteľnú kondíciu, nakoľko sú miesta kde sa Majo nedostane, no určite si ich spoločne doprajete. Navyše ako Majov doprovod, máte zabezpečený bezbariérový prístup na vleky bez akéhokoľvek čakania v rade. Zažijete pocit, že ste už konečne na lyžovačke okrem sebapozorovania urobili aj jeden dobrý skutok navyše, naučíte sa veľa o tom akým spôsobom jednať a byť nápomocný osobám, ktoré sú postihnuté, či pohybovo alebo mentálne a hlavne si uvedomíte, že najlepší sú vždy pred nami.

Poznám veľa samostatých ľudí, ktorý tvoria lepšiu budúcnosť. Medzi nimi je jeden, ktorý nieje úplne v poriadku a jemu ďakujem za jeho dielo. Viete si už teraz aspoň trošku predstaviť váš život inak ako v cirkuse? Viac o Marianovom živote sa dozviete aj na stránke jeho občianskeho združenia CENTRUM LIGDA.

“Zapamätajte si, že v každom prípade vôbec, je niekedy niečo!”

Text Ján Bezrouk

0 Comments

 1. Life is Great

  February 14, 2012 at 8:53 pm

  “Medzi nimi je jeden, ktorý nie je úplne v poriadku…”
  Omyl, Majo je uplne v poriadku.
  Fakt, ze nechodi, na tom nic nemeni.
  To skor naopak: mnohi “zdravi” su v skutocnosti postihnuti… :-)

 2. Dugy1

  February 13, 2012 at 11:47 pm

  majo janko sme radi ze sme sa tam spolu stretli! majo klobuk dole pred tvojim pristupom k zivotu! ostatnym odporucam stredisko proste raj! caute dusan

 3. Dugy1

  February 13, 2012 at 11:45 pm

  sme radi ze sme sa tam s vami stretli! caute dusan! majo klobuk dole a janko tiez

 4. Kix

  February 9, 2012 at 8:44 am

  bol to skvelý ski cirkus ;) … vôbec je niekedy niečo ;)

 5. KOpaj

  February 8, 2012 at 9:38 pm

  a kam ide ten nado mnou, tam idem aj ja:D
  Janko, kraasa, klobuuk dole.

 6. tibika

  February 8, 2012 at 10:13 am

  Parada chalani :)

 7. gimbo

  February 8, 2012 at 9:10 am

  pelce hore pre oboch!

 8. madcult

  February 8, 2012 at 8:26 am

  nice report Janik nabuduce ficim svami:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*