news

Lavína v Japonsku zabila sedem lyžiarov

By on November 24, 2013
Screen-Shot-2013-11-23-at-8.25.31-PM

Aj smutné správy s prináša život v horách. Sedem lyžiarov zahynulo na hore Mt. Masago v Japonsku. Skupina backcountry lyžiarov v zostave štyroch mužov a troch žien, odtrhla 30 m širokú a 60 m dlhú lavínu.

Výška odtrhu je okolo 2 m, lavína obete vtiahla do úzkeho údolia odkiaľ nebola možnosť úniku. Obete boli vrtuľníkom evakuované do miestnej nemocnice, kde bol vyhlásený exodus. Polícia stále na úbočí pokračuje v pátraní po prípadných ďalších obetiach. Mená obetí zatiaľ niesú známe.

Aby sme sa vyhli podobnej tragédií je dôležité sledovať množstvo ukazovateľov ako napr. počasie za posledné dni, smer vetra, výšku nového snehu a najmä nevyrážať do hôr osamote. Tvorte skupiny a vzdelávajte sa každoročne v lavínovej terminológií i záchrane. Už tento týždeň sa môžete registrovať cez Freeskier.sk na najstarší organizovaný kemp pre ski/snb na Slovensku, Peak Performance FREEDOWN Avalanche Camps.

Screen-Shot-2013-11-23-at-8.25.31-PM

Screen-Shot-2013-11-23-at-8.26.04-PM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*