news

ISPO 2014 – novinky, inovácie a technológie vo freeskiingu

By on February 27, 2014
ISPO Ski

Freeskier.sk tím sa prvýkrát zúčastnil na svetovom veľtrhu zimných športov ISPO v nemeckom Mníchove. Počas troch dní sme zozbierali množstvo informácií na reportáže, ktoré budeme postupne publikovať. Predstavujeme vám v krátkosti náhľad tém ktorým sa budeme venovať.

Lyže 2014/2015

Veľké a nám známe značky neoslnili žiadnymi veľkými inováciami pre nasledujúcu sezónu a preto sme sa detajlnejšie zamerali na malé, nám neznáme značky a výrobcov. Poctivá ručná práca, inovácie a cenovo zaujímavé produkty, ktoré vás nemôžu sklamať. Tešiť sa môžete na značky ako ZAI, IDRIS, RABBIT ON THE ROOF, STEREO skis, NOBILE skis, DUPRAZ, DPS skis, WHITE DOT, LIBERTY a napríklad víťaza ISPO 2014 v lyžiarskej kategórií lyžu Opinion od značky EXTREME.

Komerčné značky obohatili svoje portfólio “len” klasickým rozšírením svojej ponuky, buď v segmente powder alebo skialpových modelov. K2, LINE, VÖLKL sa opäť vracajú k BC miláčikom so šírkou okolo 130mm pod viazaním a ponúkajú znova tieto masívne lyže. ARMADA sa rozhodla urobiť niečo pre svojich chlapcov, ktorí chcú objavovať neprístupné miesta a preto vytvorila univerzálnu lyžu na freeride-skialp. Podobne aj VÖLKL rozšírilo svoju Carbonovú sériu označenú V-WERKS. MOVEMENT naplno pokračuje vo výrobe lyžiarok a prichádza s novými designovými úpravami freeride lyží a rozširuje svoju ponuku BC modelov s nezmeneným shapom na šírky 115 a 105 pod viazaním. Tak isto načky SALOMON, ATOMIC i ROSSIGNOL podopĺňali svoje rady o užšie verzie svojich úspešných modelov ako Atomic Automatic 107 a Salomon Rocker 2 100. Ako sa dalo čakať SALOMON sa rozhodolo rozdeliť svoje viazanie Guardian a montovať špicu a pätu viazania na lyžu osobitne. Z tejto sekcie bude najzaujímavejší asi rozhovor s Erikom Hjorleijfsonom, ktorý nám prezradil aj jeho plány v sezóne a vývoji na najbližšie obdobie.

ISPO Ski

Freeride – Touring

Pri súčasnom rozmachu freeride-u a raste počtu jazdcov prestávajú stačiť kapacity stredísk a každý ma snahu vydať sa ďalej. Klasické viazania ako Salomon Guardian, Marker Duke, Tyrolia Adrenalin zostali prskticky nezmenené. Svojich zákazníkov a spokojných užívateľov tieto viazania  majú a trh si nevyžaduje ďalších do série.

Miesto kde sa začína odohrávať neskutočný technologický boj je pre radosť zákazníkov sektor Techových viazaní. Po nástupe a predvedení Diamiru VIPEC ako najbezpečnejšieho viazania vo svojej kategorií sa rozhodol aj Dynafit zdokonaliť svoje technológie. Pravdaže netreba zabúdať na značky ako ATK, PLUMLaSportiva. Všetko smeruje k precíznym technologickým riešeniam a hlavne pre radosť zákazníkov k zvyšovaniu bezpečnosti týchto viazaní. Veľmi zaujímavý je aj rozsah stupnice DIN, kde je 12-tka povinnosťou14-tka príjemným prekvapením. Avšak napríklad pri otázkach na viazania značky ATK sme boli ľahko upozornený, že táto stupnica nemusí ísť podľa normy DIN, čo nás trošku šokovalo. Tejto téme budeme taktiež venovať  jeden samostatný článok.

ISPO 14 viazanie-25

AVALANCHE

Lavínová prevencia, záchrana je dôležitým a ľahko zanedbateľným prvkom lyžovania vo voľnom teréne. Bohužiaľ nám značky lavínových vyhľadávacích systémov tento rok neponúkli žiadne novinky. Nečudo vývoj si vyžaduje veľa testovania a finančných prostriedkov. Výrobcovia sa preto sústreďujú na odstránenie chýb z ich posledných modelov.

Po výstavisku sa taktiež preháňali dievčatá s nafúknutými ABS batohmi ako anjeliky :-) A práve systém nafukovacích vakov, balónov a vystrelovacích lôpt zažíva najväčší “boom”. Zaujímavosťou v tomto obore bol hlavný výherca ceny ISPO GOLD, patentovaný systém vystrelovacieho balóna integrovaného do nohavíc jazdca od značky PeakPerformance. V prípade spustenia lavíny jednoducho siahnete na stehno a odhodíte od seba na dlhom lanku samonafukovací červený balónik veľkosti hádzanárskej lopty, ktorý sa vďaka tomu že je ľahší a rozmerný vznáša na lavíne a podľa šnúrky je možné zavaleného veľmi ľahko a rýchlo dohľadať. Pripomína vám to najstarsí lavínový záchranný systém založený na odhadzovanej lopte pripevnenej lankom k ruksáku? Áno inšpirácia tu určite bola.

Sledujte nás pozorne a budete v obraze čo sa deje vo svete freeskiingu, technológií a inovácií. Množstvo článkov, fotografií a videí zo svetovými freeskiermi čaká na váš pohľad do budúcnosti.

ISPO 2014

2 Comments

 1. Tom

  February 28, 2014 at 1:23 pm

  Ten 1. obrázek (ty dřevěné lyže) co je to za značku prosím ??

  • Marian Ligda

   February 28, 2014 at 2:37 pm

   RABBIT ON THE ROOF – francuzska zancka zo chamonix

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*