news

Gigantická lavína v Nízkych Tatrách – Horúce hlavy

By on March 4, 2013
new-861308_10151530328717146_262952056_o-(1)

 Horúce hlavy

Nádhera, dni sú nekutočne slnečné jeden ako druhý neviem čím to je ale zasiahol nás frontálny systém, pri ktorom strácame zábrany… hneď ako vylezie žltý kotúč na oblohu baby odhadzujú bundy a nám ostáva jediné , isť sa schladiť akýmkoľvek spôsobom. Je 3.3.2013 a lavínová situácia ideálna, v podstate je dosť tvrdo.

Tentokrát sme zvolili riadnu štýlovku. Po celodennom polihovaní a cuckaní báječných drinkov na KAMENNEJ CHATE a KOSODREVINE sme si povedali že otočíme svoj zrak na CHOPOK SEVER. Nieže by na JUHU nebolo žien, ale zažiadalo sa nám preskúmať nový terén. A tak sme sa v pätici vybrali po hrebeni Nízkych Tatier smerom do sedla Poľany.Slnko pečie o dušu varí sa nám mozog a zrazu na pol ceste prišlo riadne osvieženie…!

Prešli sme prvý dvaja asi 10 m od hrany preveja a pomalým tempom v pravidelných rozostupoch postupujúc vpred nás dobiehali kámoši stým že je Lavínové nebezpečenstvo 2 stupňa a situácia vypadá veľmi dobre.No ale tento stav trval len do doby kým sa k nám nepriblížil prvý s kámošov. Chlapec mal s pekla štastie a ten druhý za ním taktiež .Stalo sa to s čím nik z Nás nerátal chalan odbočil zo stopy asi meter, čiže sa priblížil k hrane preveja na 9 m a v tom sa ozval tupý zvuk PUUK……..!!!! Preľaknutému chalanovi sa pod nohami odtrhol asi 15 t prevej o veľkosti cca 12+9+2 m. Dodnes Ďakujem všetkým anielom Nízkych Tatier že chlapčisko stihlo uskočiť a nestrhlo to aj dajľšieho ktorý bol za ním asi 5m.

PUUK … !!!!! DUNIVÝ RACHOT NEUSTAVÁJÚCEHO CHARAKTERU PRI MINIMÁLNOM MECHANICKOM ZAŤAŽENÍ…! STOJÍME AKO PRIKOVANÝ KRIČÍME NA CHALNOV NECH SA STIAHNU  VIAC NA HREBEŇ A DRUHÝM OKOM SLEDUJEME POHROMU KTORÁ NASTALA  HNEĎ PO UVOĽNENÍ PREVEJA. Padali bloky veľké ako autá, je to vidieť aj na priložených fotografiách.

V živote som videl veľa lavín, splazov, odthov spôsobených vplyvom mechanického zaťaženia ale aj voľne vypadnuté strmé žľaby, ktoré sa vplyvom veľkého množtva snehu pravidelne odthajú.

ALE TÁTO LAVÍNA  BOLA DOTERAZ NAJVATŠIA ČO SOM ZATIAĽ VIDEL V POHORÍ NÍZKE TATRY A DÚFAM ŽE AJ MOJA POSLEDNÁ …!!! EŠTE TERAZ SA MI KLEPÚ KOLENÁ S TOHO ČO VIDEL POPÍŠEM TO V SKRATKE…

PUK…!!! HUKOT, RACHOT,NESTÍHAM VYTIAHNUŤ ANI FOŤÁK .

1s PREVEJ V POHYBE  ODTŔHA  1 NAVIATU VRSTVU ASI 40cm HNEĎ NA TO 2 VRSTVA ASI 25cm

2s VŠETKO JE V POHYBE A ODTRHNUTÁ HMOTA MIZNE V 500m ÚZKOM ŽLABE

3s DVÍHA SA OBLAK  RACHOT MOHUTNIE ČAS LETÍ LAVÍNA SILNIE A SILNIE

4s OBROVSKÉ MNOŽSTVO SNEHU SA DOSTÁVA NA PRVÚ OTVORENÚ PLOCHU KDE STRHÁVA DALŠIE    VRSTVY A NEUSTÁLE SA ZVATŠUJE Z ĽAHKOSŤOU PREBEHNE CEZ PROTISVAH A ATOMOVÝ OBLAK A DVÍHA NA CELÉ ÚDOLIE

5s NIKTO NEVIE KDE TO SMERUJE AKÉTO JE VEĽKÉ A ČI SA TO VOBEC ZASTAVÍ DOSŤ NÁM REDLO LEBO OBLAK UŽ BOL NA HRANICI LESA ČO ZNAMENÁ VYVRÁTENÚ HORU A NESKUTOČNÉ ŠKODY…!!

6s NASTALO TICHO VŠETCI STOJÍME AKO PRIKOVANÝ NA HREBENI TRASÚ SA NÁM KOLENÁ A NEVIEME NIČ LEBO MRAK VŠETKO ZAKRYL…!!!

7s ZAZNIE TÓN MOBILU VOLAJÚ KÁMOŠI Z DRUHÉHO HREBEŇA , KTORÝ BOLI LENIVÝ A NECHCELO SA IM ŠLAPAŤ ŽE ČI SME VŠETCI OK A ČI VIEME AKÉ TO JE A KO VYPADÁTEN ODTRH V SKUTOČNOSTI…?

Text: Michal

7 Comments

 1. Pavol

  March 8, 2013 at 12:25 pm

  Ja?No! hadam by si neslapal dolinou miestom kde padaju laviny?

  • semz

   March 11, 2013 at 10:21 am

   moja reč

 2. duby1

  March 5, 2013 at 7:17 pm

  Ja som pocul trosku inu verziu od zucasnenych… (menej dramaticku) :)

 3. tulak

  March 5, 2013 at 4:00 pm

  Menej drinkov nabudúce a rozumnejšie uvažovanie,páni.Hrebeňom nejde žiadna”zimná” a bezpečná cesta.V zime!!!!

 4. Ania

  March 5, 2013 at 10:35 am

  Trudno uverit! Tam teraz zima, -7 stopni, i to severna strana! A lavina posla! Na to nie ma sposobu… Ja tam byla w nedelu, bylo piekne!
  Ania

 5. Ja?No!

  March 4, 2013 at 8:24 pm

  no, a teraz si predstav, že si šlapeš v dolinke a nejaký blbec hore nad Tebou skáče po preveji….. už aj vyhlásený prvý stupeň lavínového nebezpečenstva znamená, že môžu padať lavíny. To prostredie v ktorom sa pohybujete je príroda, a nieste tam sami, tak sa snažte neohrozovať iných. Zimné cesty sú značené tyčovaním, tam je bezpečné miesto na presuny. Lebo ak v prípade zhoršenej viditeľnosti pôjde niekto po Vašej stope tak….. rozmýšľali ste, čo sa môže stať????

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*