news

FWQ 3* CGC Jasná Adrenalín, report

By on March 3, 2014
Peter Fliega

Vášeň, nadšenie, priateľstvo a krásna príroda po celom svete. To všetko nájdete vo freeride. Podstatou nie je súťažiť, podstatou je vychutnať si ten biely dar prírody na strmých svahoch hôr a zdolať samého seba, prekročiť svoj vlastný tieň v súboji s divokou prírodou. Chuť víťazstva je neopísateľná. Občas však príde nutkanie porovnať svoje lyžiarske schopnosti s inými lyžiarmi, zažiť extrémne napätie a tlak vlastnej psychiky.

Pod Chopkom sa opäť stretli lyžiari i snowboardisti z celého sveta aby bojovali o dôležité body do celkového poradia FWQ (freeride world qualifier) odkiaľ len tí najlepší postupujú do veľkého kolotača FWT (freeride world topur). CGC Jasná Adrenalín sa v tomto roku zaradila medzi preteky kategórie 3*, čo znamená bohatú nádielku bodov a záujem kvalitných jazdcov. Slováci a česi kvalifikovaní na “domáci” pretek však nečakane zamiešali kartami v lyžiarskej kategórií. Potvrdili tým pokračujúci, už viac ako 10.ročný vysoký level vo freeride lyžovaní.

Ako každý rok aj tento ročník panovalo pod Chopkom divoké počasie. V sobotu bol pre zlú viditeľnosť pretek zrušený, nedeľa však prekvapila slnečným aj keď veterným podmienkami. Na premrznutom závodnom svahu čakalo 20 cm nerovnomerne uloženého čerstvého snehu, na niektorých miestach však jazdcov čakali tvrdé vyfúkané platne. Technicky náročná hora preverila všetkých súťažiacich. Prekvapením bola mnohokrát slabá technická úroveň jazdy, kompenzovaná kvalitnou freestyle technikou pri jednotlivých skokoch. Na trati bolo okrem veľkých skokov vidieť aj rotácie 360° a rakúsky pretekár predviedol na jednom z návejov vydarený backflip. Ako sme spomínali, domáci jazdci ukázali cit, technickú i psychickú zdatnosť a skvelými jazdami sa prepracovali na popredné priečky. Všeobecne čakáme od štartujúcich na preteku FWQ 3* skúsenosť, technickú kvalitu jazdy a rýchlosť. Tu to pokryvkávalo u väčšiny súťažiacich, ale našli sa aj pretekári spĺňajúci tieto kritériá. Týmto môžeme vyzdvihnúť najmä jazdu českého freeridera Pavla Božáka alebo slováka Petera Fliegu.

Jasná Adrenalín 2014

Medzi ženami freeskierkami to bol od začiatku súboj sloveniek. Plynulosť, výber trate, skoky a technika jazdy sú hodnotenými prvkami v každej freeride jazde. Práve na výber trate doplatila rakúšanka Jacoba Kriechmayr, ktorá po nebezpečnom páde narazila hlavou do skalnej steny a musela byť vrtuľníkom prepravená do nemocnice. Po dlhom takmer 2 hodinovom posune programu pokračovali v jazde ďalšie pretekárky. Veľký súboj predviedli slovenky. Katarína Lehocká po zaváhaní v poslednej skalnej stene vypadla zhry o pódium, zastúpili ju však po prvýkrát vôbec štartujúca Kristína Jamrichová na treťom mieste a víťazka Stanka Hajduková, ktorej jazda spĺňala všetky potrebné atribúty.

Slovenský ženský freeriding veľmi silný (platí to aj pre mužskú kategóriu) a preto je na zamyslenie prečo sa Slováci nezúčastňujú viacerých pretekov FWQ. Trúfame si tvrdiť, že by sme mali minimálne jedného jazdca v hlavnej súťaži FWT. Vo svete je to prestížna záležitosť prezentujúca rezort i krajinu. Ako nakoniec vyzerajú konečné výsledky CGC Jasná Adrenalín 2014?

Víťazné jazdy, všetky kategórie

)

Peter Fliega 3. miesto SKI

Untitled_Panorama2

David Sedlak

Jasná Adrenalín 2014

Jasná Adrenalín 2014

Jasná Adrenalín 2014

stanka hajdukova

Stanka Hajduková 1. miesto SKI 

Nasledujúca fotogaléria od PhotoMartini - Martin “Fševed” Žilka

1517496_569410579823797_1052187715_n

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*