news

Finále FWT 2013 / Verbier

By on March 24, 2013
30_FWT13_VERBIER_DDAHER-1839

Tohtoročná Freeride World Tour (FWT) sa presunula do svojho veľkého finále na legendárnu horu Bec des Rosses vo Švajčiarskom Verbier. 18. ročník “Verbier Extreme” privítal najlepších freeriderov planéty, ktorých priamo na mieste sledovali tisíce divákov a viac ako 180-tisíc v živom vstupe na webe.
Len najlepší atléti a niekoľko šťastlivcov s divokými kartami malo možnosť okúsiť skvelé podmienky na strmom svahu Bec des Rosses. Prvotriedny sneh pribúdajúci v periódach počas sezóny a posledné sneženie tesne pred štartom preteku, poskytli jazdcom prvotriedne podmienky.

Záverečná akcia ukázala, že sezóna 2013 bola pre FWT správnym smerom. Spojením dvoch najväčších freeride podujatí na svete vznikol jedinečný freeride projekt, ktorého ďalšie pokračovanie budeme sledovať aj v nasledujúcej sezóne.

SKI Muži

Víťazstvo na Bec des Rosses mohlo priniesť celkové prvenstvo až pätici závodníkov, pretekalo sa preto na hranici možností. Rýchlou a kontrolovanou jazdou s veľkými skokmi nakoniec zvíťazil Kevin Guri z Francúzska. Pri svojom prvom štarte vo Verbier, tak prekvapil mnohých vrátane seba samého.

Bitka o celkový titul v sérií FWT nechávala divákov v napätí do posledného pretekára. Minuloročný šampión FWT, Švédovi Reine Barkeredovi nestačilo vo Verbiér ani druhé miesto na obhájenie titulu. Z celkového prvenstva vo FWT sa tak premiérovo tešil šiesty z Verbier, Američan Drew Tabke.

Tabke, veterán freeride súťaží vyhral hneď prvý pretek v Revelstoke (CAN) a v nasledujúcich pretekoch obsadzoval pódiové umiestnenia. Tabkeho štýl jazdenia by mohol byť meradlom pre freeride ročník 2013, dokáže totiž skvele dopĺňať freeride jazdu freestyle trikmi. Aj preto sa stal celkovým víťazom FWT 2013 Drew Tabke. “Na tomto úspechu som pracoval 10 rokov. Neexistuje lepšie miesto pre oslavu víťazstva ako Verbier. Množstvo ľudí sníva o víťazstvách a pre každého je ten najkrajší pocit a zadosťučinenie stáť na samom vrchole. Mne sa to podarilo a som zvedavý kam sa bude freeriding posúvať v nasledujúcich rokoch.”

SKI Ženy

Po úspechu v preteku vo Fieberbrunne (AUT) bola na divokú kartu už dva dni na to pozvaná Švédka Matilda Rapaport na finále FWT do Verbier. Aj tu pokračovala v dominancii v ženskom preteku, ktorý ovládla kvalitnou jazdou s množstvom veľkých skokov a skvelou technikou jazdy. Aj druhá divoká karta bola dobrou voľbou organizátorov, Rakúšanka Lorrain Huber odjazdila rovnakú trať ako víťazka, no celkkové skóre jej stačilo na druhé miesto.

Celkovou víťazkou FWT ženskej časti sa tak stala rakúšanka Nadine Wallner, ktorej k tomuto triumfu stačila finálová jazda na istotu a tretie miesto vo Verbier. Po preteku vo Fieberbrunne bola totiž predčasne jasnou celkovou víťazkou FWT. Wallnerová sa po preteku vyjadrila, “je ťažké tomu uveriť. Je to môj prvý rok vo FWT a ani som nesnívala o celkovom prvenstve! Bola som sústredená na každý pretek. Každý pretek je jedinečný a ja som bola naozaj nadšená z podmienok vo Verbier.”

Celkové výsledky FWT 2013 nájdete na www.freerideworldtour.com

FWT 2013 je teda minulosťou. Aj naďalej však prebiehajú ďalšie kvalifikačné preteky FWQ pre sezónu 2014, ktorá bude určite veľkým lákadlom pre ďalších nováčikov v súťaži. Sledujte nás aj naďalej, dozviete sa vždy tie najzaujímavejšie informácie zo sveta profesionálneho freeridingu v písanej aj obrazovej forme.

Nasledujúce video je nezostrihaný kompletný pretek, odporúčame mužské SKI finále okolo 3:43:00. Neskutočná jazda a pád Aurélien Ducroz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*