news

Decembrová snehová nádielka v Tirolsku

By on December 19, 2012
Miso_powder_spray_titulka

Napriek tomu, že začiatkom decembra vyzeralo akékoľvek jazdenie mimo zjazdoviek viac než biedne, snehová nádielka z uplynulej nedele všetko napravila a zabezpečila nám na December výnimočné prašanové podmienky.

Ťažko skúšaní študenti v Innsbrucku boli postavení pred neľahké životné škúšky:  powder alebo výchovno-vzdelávací proces!? A verte že sme úspešne zvládli oboje.

Naším cieľom bolo vybrať si vždy iné stredisko a náš verdikt bol jasný – menšie dedinské rezorty = stále svieži púder. A takto nejako vyzeral náš POWDER WEEK!

Nedeľa: Serfaus Fiss-Ladis (-20, sunshine) v sprievode kámošov zo Slovenska sme presnorili celý rezort, ktorý poskytuje široké spektrum jazdenia na zjazdovkách rôznej náročnosti a najmä veľa BIELYCH (freeridových tratí), ktoré sme patrične vyšurgali. Deň sme zakončili v snowparku, kde sa dá zaskákať do Bag-u a  môžeš vyhrať vecné ceny za pekne predvedený trik. Cestou späť do IBK sa husto rozsypalo.. a sypalo….

Pondelok: … a nasypalo! Vzhľadom na to, že v tento deň bola na pláne aj škola ( to je to čomu sa tu venujeme vo voľnom čase ;) , rozhodli sme sa pre 20km vzdialený Axamer-Lizum. Na parkovisku NIK! 40 čísel sa nám ligotalo do ksychtov tak sme sa vytiahli, a zažili konečne poriadnu šnorchlovačku. Olympinský rezortík s množstvom lesov a strmých zjazdoviek v celkovej dĺžke 40km nám pripravil rozprávkové jazdenie podobné nášmu Chopku, či Vrátnej. A celý deň sypalo…

Utorok: a dosypalo cca 20cm.. a tak sme sa opäť rozhodli pre Axams, dnešná výstraha o reťaziach (ktoré sme samozrejme nemali) nás nezastavila a podobne ako v pondelok sme si odprášili svoje lajny bez ujmy až na Marka, ktorý celý žhavý dropol prvú možnú skalu a rozsekal sa tak, že sme mu museli hodinu hľadať BIELU lyžu!

Streda: za cieľ sme si vybrali dejisko Freeride World Tour Qualifier – Hochfugen a sesterský Hochzillertal. Z IBK do Kaltenbachu cesta vyzerala najmä hmlisto.. avšak po vyvezení prvou gondolou nás prekvapilo slniečko. V Zillertali sa tú noc matka príroda nesmierne vyzúrila a napriek tomu, že domorodým obyvateľom narobilo nočné sneženie v kombinácií s nízkymi teplotami „mierne“ problémy (predplatiteľom neboli doručené ich obľúbene Tiroler Tageszeitung ;) , my sme boli vystavení čerstvému prachu podtypu powder alijašský :D . Najprv sme opáčili dlhé lajny v Hochfugene, ktoré sa tiahnu popod lanovku Zillertal Shuttel, kde nás snehové spreje do ksychtu a žlaby tobogánového typu dostatočne vyškolili  „vocgo“!  Na samý záver (akoby Tomáško povedal :D ) sme v lese v Hochzillertali objavili mohutné prašanové vankúše, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani v Japonsku. Snehu bolo prakticky po pás! Skaly ani roxory prítomné neboli.

Štvrtok: Lavínové mapy z tohto rána upozornili na niekoľko pádov na Nordkette, v Serfaus či Pitztali a to bolo pre nás znamenie zvoliť si Hochzeiger – nenápadné malé stredisko v blízkosti Pitztaler Gletcher s kvalitnou infraštruktúrou vybudované nad rázovitou tirolskou dedinkou Jerzens. Podľa dohody sa tam stretávame s Tonym z P*wder Clinic crew, ktorý prišiel pred nami a nechávame sa poučiť o miestnych spotoch. Úplný diktát nastal v južnej časti strediska, kde rýchla „cztery krzesełko“ obsluhovala terén, ktorý by sa dal charakterizovať ako hravý. Malebné žliabky sa prelínali so strmými pláňam a skaly pokryté púdrom poskytli dostatok priestoru na bezpečné odídené dropy. V príjemnom tempe (jedna jazda zo druhou a bez väčších prestojov a prestávok na freeride modeling) sme si kvalitne pojazdili v prachu po kolená, pričom každou ďalšou jazdou sa pred nami otvárala nová strana z knihy powderových hangov. Hochzeiger nesklamal.

Piatok: škola… a po nej ešte aspoň 2 dni zaslúženého kľudu, keď  už máme odjazdených 21 dní pred Vianocami.. ;)

„Nie je nutné sa ísť tlačiť s ďalšími nadržanými ridermi do veľkých a známych stredísk, kde  je všetko rýchlo rozjazdené, pretože kvalitný a pokojný pojazd bez ľudí poskytujú najmä menšie dedinské strediská“.

Vaša pláničkárka Tegina & Tomino

9 Comments

 1. Pingback: Januárové nakladateľstvo - freeskier.sk

 2. Paja

  December 19, 2012 at 10:20 pm

  Heeey ,super reportik!!!Ale pekne me nastval protoze jsem se cely tyden nedostala z Innsbrucku! diky! ;) ))

 3. therez

  December 19, 2012 at 10:07 pm

  @tony .. si píš, keď poviem tak to platí ty atómový hríb ;) teším, keď opäť prídete,

  @vikino .. kedykoľvek zbal hen tých švuchtlov kremnických a dotrepte sa – len sa treba ozvať vopred, nech vás čakáme. ****

  • Pop

   June 22, 2017 at 10:48 pm

   Cao kocko. Poznávat me po te době? Poznali jsme s v Chorvatsku:)

 4. therez

  December 19, 2012 at 9:51 pm

  @kuboss súhlas! rozprávkové.. ale pak sa oteplilo a sadlo to … aspoň bude základ hihi :)

 5. kuboss

  December 19, 2012 at 9:42 pm

  vo stvrtok sm bol v Hochfuegene a v piatok vo Fieberbrunne, naadhera
  hlavne v Hochfuegene bolo nasypane po milu…

 6. terez.bezroukova@gmail.com

  December 19, 2012 at 9:08 pm

  @tony .. si píš, keď poviem tak to platí ty atómový hríb ;) teším, keď opäť prídete,

  @vikino .. kedykoľvek zbal hen tých švuchtlov kremnických a dotrepte sa – len sa treba ozvať vopred, nech vás čakáme. ****

 7. Tony_fr

  December 19, 2012 at 5:01 pm

  nečakal som !!! super reportík !!! dúfam, že sa čoskoro stretneme

 8. meilak

  December 19, 2012 at 1:37 pm

  wow..cista zavist..uzivajte to tam :) !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*