news

Ako vzniká sneh? Fascinujúce obrázky a video vzniku snehovej vločky

By on October 24, 2014
snowflakes-macro-photography-andrew-osokin-8

Ako jeden z prvých vo svojej dobe pozoroval snehové vločky astronóm Johannes Keplar, ktorý v roku 1611 vytvoril spis “O šesťbokej snehovej vločke”. Fascinovala ho skutočnosť, že so šesťuholníkom sa stretávame všade tam, kde je potrebné zlúčiť menšie časti do väčšieho celku ako napr. semienky granátového jablka alebo aj snehové vločky. Neskôr v modernej dobe sa snehu začali venovať odborníci, ktorí popísali stovky typov snehových vločiek. Neskôr sa pre účely lavínovej prevencie vytvorili popisy druhov snehu, ktoré sa používajú k určovaniu druhov snehu po celom svete.

Sneh je v podstate iba obyčajná voada v pevnom skupenstve. Ak je teplota v oblakoch dostatočne nízka, tvoria sa snehové kryštály. Vznikajú z podchladených vodných kvapôčok obsiahnutých vo vlhkom vzduchu na kondenzačnom jadre a menia sa na ľad. Dej pri ktorom vzniká z vodnej pary ľad sa nazýva depozícia.

Pri vzniku je veľkosť snehových kryštáľov 0,1 mm, neskôr v závislosti od teploty rastú na hranoly, hviezdy (dendrity), ihlice alebo platničky. Ich tvar je závislý od nasýtenia vodných pár v oblaku. Každá snehová vločka je jedinečná, no všetky vločky majú rovnako pravidelnú šesťuholníkovú (hexagonálnu) mriežku.

Screen Shot 2014-10-24 at 13.13.49 morpho2

snowflakes-macro-photography-andrew-osokin-8

macro-big

Zdroj: www.kstst.sk,   www.lensart.ru/user-uid-1676.htm

Photo: Andrew Osokin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA Image

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*